Projekti- ja arendusjuht Marika Šadeiko viibis koos kangakudumise õpetaja Eva-Liisa Kriisa ja 3 tekstiilkäsitöö õppijaga Austrias õpirändel. Eesmärk oli tutvuda rahvuskultuuri säilitamise traditsioonidega Austrias, toetada oma tegevusega Hashlaci Tekstiilikeskuse poolt korraldatava rahvusvahelise Webermarketi läbiviimist ning uurida, kuidas tegutsevad käsitööga seotud ettevõtted Austrias nii, et oleks tagatud jätkusuutlikkus.
Hashlach asub Tšehhi piiri ääres ning tegemist on alevikuga (kohalikud ise ütlesid, et küla), kus elab ca 2000 inimest. Probleemiks on linnastumine ning seetõttu pole kohapeal ka keskkooli, vaid ainult põhikool. Kuid ka IT-d ja mehhatroonikat õpetav kutsekool. Tegemist siiski väikese kooliga, kus õppijate arv oli ca 80.
Tekstiilikeskuses on muuseum, kus on eksponeeritud lina teekond põllult linaseks esemeks saamiseni. Seda nii piltide, töövahendite, telgede kui ka esemetega. Samuti töötasid muuseumis ca 1930 aastatest pärit tobi ja shakard kudumisteljed, mis on tänapäeva arvutitelgede eelkäijad. Teljed pandi tööle kui muuseumis oli külastajaid ja seal kootud kangast valmistati samas ruumis linikuid, käterätte jne, mida müüdi muuseumi poes. Nädala jooksul keskuse tegevuses osaledes, hämmastas kui palju oli muuseumil igapäevaselt külastajaid.
Üks kõige põnevamaid tegevusi oli õpirändel töö arhiivis, kuhu tavaliselt inimesed ei saa minna. Võimalus oli töötada seal paaril päeval. Seal olid kanganäidistega raamatud Maria Teresa ajast alates kuni ca 1900 algusesse
Külastasime ka mitmeid tekstiilkäsitööga seotud ettevõtteid. Nt. linase kanga vabrikut (ühemehefirma), tekstiilikunstnik Martina Leihneri töökoda jne. Hakkas silma, et ettevõtted lähtusid ühes küljest kliendivajadusest (st lahti siis kui klient küsib) ja teiselt poolt enda tegemistest. Ühelgi ettevõttel sh. mitmel muul väikeettevõttel, söögikohal, ei olnud uksel lahtioleku aegu, vaid tel. number, kuhu helistad, kui soovid sisse astuda.
Meie Eva-Liisaga olime Hashlachis nädala, kuid õppijad jäid veel nädalaks sinna praktikale.
Marika Šadeiko