Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise (VÕTA) tingimused ja kord
Üldsätted
- Varasemaid õpinguid ning töökogemust tunnustab Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool individuaalse hindamise korras õppija taotluse alusel.
- Õppijal on võimalus saada nõustamist varasemate õpingute ning töökogemuse ülekandmiseks.
- Taotlusavalduses toodud andmete õiguse eest vastutab avalduse esitaja.
Nõustamine
- Õppeosakonna juhataja ja erialakoordinaatorid pakuvad potentsiaalsele taotlejale VÕTA-alast nõustamist.
- Nõustaja tutvustab taotlejale Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli taotlusvorme ning aitab jõuda selgusele, millised on sobivad ja vajalikud tõendusmaterjalid.
- Peale taotlemisele järgnevat hindamist annab nõustaja taotlejale tagasisidet nii negatiivse kui positiivse otsuse puhul.
Taotlemine
- Taotleja tutvub õppekavaga, millel õpib või soovib õppida.
- Vajalik on kindlaks teha, millised teadmised ja oskused on omandatud ning kuidas need sobivad eriala ja õppekavaga. Oluline on vastavus õppekavas olevate õpitulemustega.
- Taotleja esitab õppeasutuse direktorile vormikohase taotluse varasemate õpingute ja/või töökogemuse ülekandmiseks. Taotlusvorm on saadaval Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli kodulehel ja õppeosakonnas.
- Taotleja lisab avaldusele dokumendid, mis tõendavad varasemaid õpinguid ja/või töökogemust ning muud nõutavad/soovituslikud materjalid.
- Taotlus varasemate õpingute ja/või töökogemuse ülekandmise kohta esitatakse õppeosakonda enne vastava mooduli algust või hiljemalt pärast esimest kontakttundi.
* Tõendusmaterjalid võivad olla näiteks koolitunnistus, diplom, akadeemiline õiend, õpitulemuste kaart, aineprogramm, õpilasvahetuse leping, ametijuhend, välispraktika leping/aruanne, laiendatud CV, praktikaaruanne, ainekava, projektides osalemist tõendavad dokumendid, iseloomustav hinnang töökohalt, näited tehtud töödest, Europassi keelepass, Europass, koolitustõendid, osaoskuste ja kutsetunnistused jne.
Taotlusvormid:
1) Lisa 1 (õppeainete ülekandmise taotlus)
2) Lisa 2 (töökogemuse ülekandmise taotlus)
Hindamine
- Varasemaid ja mujal sooritatud õpinguid ja töökogemust hindab VÕTA- komisjon
Hindamiskriteeriumid ja -põhimõtted
- Hindamise aluseks on haridustasemete ja õppekavas olevate õpitulemuste kirjeldused.
- Hinnatakse taotleja teadmiste ja oskuste vastavust õppeaine, õppemooduli ning õppekava eesmärkidele ja õpitulemustele.
- Taotleja teadmisi ja oskusi hinnatakse terviklikult, arvestades nii formaalset, mitteformaalset kui informaalset õppimist.
- Hinnatakse teadmisi, oskusi, pädevusi, sh oskusi teadmisi üldistada ja rakendada ning vastaval tasemel toimetulekut.
Töökogemuse arvestamine
- Töökogemuse arvestamisel on vajalik 0,25 -1 aasta töökogemust ülekandmist taotletava õppeainega seotud alal. Töökogemusena võib arvestada ka vabatahtlikku ja ühiskondlikku tööd ning igapäevastest tegevustest õpitut.
-
Töökogemust arvestatakse:
- Praktika täitmisel
- Praktiliste oskustega seotud õppeainete omandamisel
- Töökogemuse arvestamisel hinnatakse omandatud oskusi ning nende rakendamist.
- Töökogemuse arvestamise aluseks võivad olla vastavad dokumendid või sooritatud praktiline töö.
Mujal õpitu arvestamine
- Mujal õpitu hindamisel on oluline varem õpitu sisuline vastavus õppekava eesmärkidele ja õpitulemustele.
- Samal õppetasemel teistes õppeasutustes sooritatud õpingute arvestamine toimub taotleja poolt esitatud dokumentide alusel vastava hinde ülekandmise kaudu.
- Erineval õppetasemel sooritatud õpingute arvestamine toimub sisulise hindamise (eksam, arvestuslik töö jne) tulemusena.
- Üldhariduslike ainete ülekandmine toimub vastavalt õpitulemustele. Kui ülekantava aine maht on väiksem kui 25%, ei saa hinnet üle kanda.
Varem Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis õpitu arvestamine (akadeemiline puhkus, ennistamine)
- Olustvere TMK-s õpitu hindamisel on oluline varem õpitu sisuline vastavus õppekava eesmärkidele ja õpitulemustele.
- Olustvere TMK-s õpitu korral on võimalik taotleda viimase viie aasta õpitulemuste otsest ülekandmist.
- Olustvere TMK-s erineval õppetasemel sooritatud õpingute arvestamine toimub hinnete otsese ülekandmise teel juhul kui õppekavad on ühildatud, teistel juhtudel toimub ülekandmine sisulise hindamise (eksam, arvestuslik töö jne) tulemusena.
Hindamise läbiviimine
- Direktori käskkirjaga on kinnitatud VÕTA komisjon. Vajadusel võib komisjoni töösse kaasata eksperte väljastpoolt. Hindajad on valdavalt OTMK töötajad, kes on kursis õppekavaga (nt eriala õpetajad jt).
- Hindaja(d) kontrollivad, kas taotlusega koos esitatud tõendusmaterjal vastab nõuetele ja on piisav. Hindamisel võrreldakse taotleja teadmisi, oskusi ja pädevusi õppekavas sätestatud õpitulemustega.
- Hindaja vormistab hindamistulemuste kohta protokolli ja vastutab kvaliteedi eest arvestades nõutavale tasemele vastavaid taotlusi. Protokolli alusel vormistatakse ülekandmise kohta direktori käskkiri.
- Otsus võib olla ka osaliselt positiivne. Sel juhul võidakse nõuda täiendavat tõendusmaterjali või lisaülesannete sooritamist.
- Positiivse otsuse korral kannab kursusejuhataja protokolli järgi tulemused õppeasutuse infosüsteemi.
Arvestamine
- Taotlus vaadatakse läbi hiljemalt ühe kuu jooksul ning otsusest teavitatakse taotlejat kirjalikult.
- Nii negatiivse kui positiivse otsuse korral on taotlejal õigus saada tagasisidet ja infot otsuse kohta. Mittearvestamisel peab komisjon oma otsust põhjendama.
- Taotleja võib otsuse vaidlustada kahe töönädala jooksul pärast otsusest teada- saamist esitades vastavasisulise avalduse kooli direktori nimele.