Tasuline koolitus: Sitsijaki õmblemine

14. veebruar 2025 - 02. Mai 2025

Hind250 eurot
Asukoht Olustvere

Tasuline koolitus: Sitsijaki õmblemine

Koolituse pikkus: 28 tundi

Koolitus toimub: 14.veebruar, 7.märts, 4.aprill, 2.mai 2025

Kursus on mõeldud rahvarõivaste– ja muidu õmblemishuvilistele, kes soovivad endale ise sitsijakki õmmelda. Kursusel saab õmmelda nelja saare – Kihnu, Vormsi, Saaremaa ja Muhu – sitsijakki naisele või tüdrukule.

Sitsijakke hakati õmblema 19. sajandi viimasel veerandil, mil rahvarõivad hakkasid segunema linnamoe elementidega. Puuvillasest kangast õmmeldud jakid rikastavad hilisemate rahvarõivaste kandmise traditsiooni ja kaunistavad kandjat. Rahvarõivastega koos jaki kandmiseks tuleb valida sama saare lõiked ja ka sobiv kangamuster. Samuti peab silmas pidama sitsijaki kandmise ajajärku (19. sajandi lõpp – 20. sajandi esimene pool), vanemate rahvarõivaste juurde sitsijakk ei kuulu. Ajaloolise lõike järgi õmmeldud sitsijakk sobib aga suurepäraselt ka täiesti tänapäevaste rõivaste juurde.

Koolituse läbinud õppija: 

  • Teab sitsijakkide ajalugu ja jaki rahvarõivastega kandmise põhimõtteid
  • Oskab valida iga saare jaki sitsijaki õmblemiseks sobivaid kangaid ning kasutada õigeid kaunistusvõtteid
  • Oskab valida sitsijaki õmblemiseks õige suurusnumbri vastavalt figuurilt võetud mõõtudele
  • Oskab maha võtta lõikelehelt lõikeid, kohandada neid vastavalt figuurilt võetud mõõtudele
  • Oskab paigutada lõikeid kangale ning välja lõigata sitsijaki õmblemiseks vajalikud detailid
  • Õmbleb voodrita Kihnu sitsijaki (2tk) või õmbleb voodriga Vormsi või Muhu või Jämaja sitsijaki

Koolitajad:

Aivi Tamm - Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiilkäsitöö õppekavade õpetaja. Lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna (1997), Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiilikäsitöö, tase 4 õppekava (2019), TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Kultuuripärandi loovrakenduste magistrikraadi õppekava (2022 lõputöö teemal „Puuvillased jakid rahvarõivaste kandmise traditsioonis Lääne-Eestis ja saartel 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi esimesel poolel“). Valmistanud Kihnu Muuseumile koopia ühest eripärasest sitsijakist ning kirjutanud koopia valmistamise protsessist artikli „Ühe sitsijaki lugu: koopia õmblemine umbsest Kihnu jakist“, mis ilmus Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ajakirjas Studia Vernacula (2022). Teda köidavad käsitöötehnikate õpetamine ja pärandiga seotud teemade tänapäevane käsitlemine.

Gitta Truus - Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiilkäsitöö õppekavade õpetaja. Rahvarõivameister. Lõpetanud Viljandi Kultuuriakadeemia ning Rahvarõivakooli. Mitmete käsitööga seotud ajakirjades avaldatud toodete ja tööjuhiste autor. Teda köidavad rahvarõivamaailm ning tikkimine.

Koolituse täpsema õppekava leiad SIIT

Koolituse maksumus: 250 eurot

Koolitusele saad registreerida SIIN

Vaata rohkem koolitusi
Avaldatud 13.01.2025. Viimati muudetud 13.01.2025.